Milyen kár, hogy nem Svédországban élünk, ott már 1940-es években volt egy hivatal, az Otthonkutató Intézet, melynek az volt a feladatam, hogy a megfelelő lakásszínvonal elérése érdekében készítsen átfogó tanulmányokat, illetve felvilágosító munkát végezzen a megfelelő otthon kialakításáról a fogyasztók részére.
Például az egyik kutatási téma az volt, hogy a svéd háziasszonyok milyen utakat járnak be a konyhában a főzés, mosogatás, tálalás közben, és ez alapján tettek javaslatokat a konyhák szabványosítására, hogy javítsák a nők számára a házimunka munkakörülményeit, azaz az ergonómiát.
Hála az égnek, ma már itthon is vannak szabványok, amik segítenek nem csak a konyha, de a lakás egyéb helyiségeit is úgy kialakítani, hogy az az ott élők számára kényelmes és biztonságos legyen.
Ezek, a tanulmányok alapján meghatározott méretek, ma már kötelező érvényűek, de vannak, amik általános irányelvek, vagy éppen ajánlások. Nyilván, a lakberendezők, belsőépítészek ezeket használják a munkájuk során. Ha rájuk bízzuk a lakásunk berendezését sok kellemetlenségtől, bosszankodástól és főleg kék foltoktól kímélhetjük meg magunkat.
Nézzük néhány példát, hogy mik is a kényelmes méretek az otthonunkban:
- A fürdő szabad, járófelülete minimum 70 cm
- A zuhany mérete 80×80
- A vécépapírtartó 65-70 cm magasságba helyezzük el
- A konyhapult szabvány magassága 90 cm, egy átlagos, 160-170 cm magas hölgy esetén ez kényelmes.
- A mosogató és a tűzhely között érdemes 90-100 cm munkafelületet kialakítani.
És még hosszasan sorolhatnám, hogy mennyi hasonló szabály van. A szakemberek ennek az információnak teljes egészében birtokában vannak.
A lényeg, hogy te tudj róla, hogy létezik ergonómia, ami arra hivatott, hogy a te kényelmedet szolgálja a lakásodban.
Hát nem csodásak ezek az otthonok!
Fotók: pinterest.com